Lidé, kteří syndromem vyhoření trpí ztrácejí zájem o svou práci a často o život vůbec. Všudypřítomný tlak na výkon, ekonomický tlak a rychlost doby nás vede překračovat své hranice. Moderní technologie nám více umožňují brát si práci s sebou všude, kam jdeme. Stírají se tím hranice mezi pracovním a osobním životem.
Strach ze ztráty zaměstnání, nízké pravomoce, pocit bezmoci, pocit křivdy, nevyřešené konflikty s okolím, pocit nespravedlnosti a křivdy – to vše přispívá k únavě a syndromu vyhoření.
Syndrom vyhoření je má ale také méně patrné vnitřní příčiny – vysoké nároky na sebe samé, touha po uznání, nepřiměřené srovnávání se s ostatními, touha se každému a neochota říci „NE“, když je to třeba.
Trápí Vás dlouhodobé vyčerpání? Máte stálý pocit nedostatečnosti? Cítíte se už opotřebovaní? Máte úzkosti a chaos v životě? Prožíváte často zklamání ze života? Zažíváte zvýšenou citlivost na stres? Cítíte se odcizení a izolováni?
Nízká sebe-hodnota a syndrom vyhoření spolu blízce souvisejí. Člověk s malým sebevědomím si s nízkým ohledem na svoje hranice nakládá víc než je v jeho silách. Nakonec pod tíhou nákladu začne padat na kolena a okolnosti ho melou tak, že méně a méně rozlišuje co je potřeba a co ne. Někdy až téměř v bezvědomí v podstatě nutkavě pouze plní to, co zrovna přijde.
Člověk pak v situacích těžko projevuje svou vůli, nechá se vést i do míst, kam už ani zdaleka jít nechce, protože zapomíná na své hranice. Stejně tak si není vědom svých limitů v pracovním nasazení a snadno padá do stavů přetížení a následného vyhoření.Takové potlačení sebe sama končí syndromem vyhoření.
V terapii můžeme společně nalézt to, co v životě potřebujete a zvědomit kruh, ve kterém se pohybujete a vyvázat se z něj. Co o syndromu vyhoření píše Wikipedie.
Fáze syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se neobjeví najednou, ale postupuje přes několik fází, které mohou být identifikovány a rozpoznány. Poznání těchto fází může pomoci jednotlivcům a odborníkům v oblasti zdraví lépe rozumět a řešit problém.
Zdeněk Nový – psychoterapeut
Se syndromem vyhoření mám terapeutickou i vlastní přímou zkušenost. Ten stav, když člověk nemá do ničeho chuť. Nakonec ani neví, kam dřív skočit, protože se ztratí v prioritách. Nekonečná prokrastinace a pocit viny s ní spojený. Lékem pro mne je pídit se po tom, co doopravdy chci a co mi v tom případně brání. Pokud už to jednou zjistím, umět říct ve správný moment příležitosti ANO a nebo naopak NE. Nabízím průvod po stezkách vlastního vnitřního světa s přijetím a laskavostí. Více o mně.